2+1 روش حکاکی روی سنگ قبر|سنگ مزار افق

انواع حکاکی روی سنگ قبر

از قدیم الایام تا به امروز هنگامی که فردی از این دنیا رفته و به خاک سپرده می‌شود بر روی قبر او نشانی سنگی (سنگ قبر) قرار می‌دهند که بر روی آن نام یا نشانی مخصوص از متوفی به چشم می‌خورد. در واقع برای تمییز دادن قبرها از یکدیگر، شناسایی و یافتن قبر متوفای مورد نظر پس از گذشت ماه‌ها یا سال‌ها و همچنین برای ایجاد یادبودی برای از یاد نبردن عزیز سفر کرده به دیار باقی و نشان دادن ارج و قرب و احترام به شخصیت آن فرد سنگی توسط خانواده آن شخص بر روی مکانی که در آن دفن گردیده قرار داده می‌شود که بر روی آن نام و نشانی از فرد حک گردیده است.

پیش‌تر که صنعت و تکنولوژی به مانند امروز پیشرفت نکرده بود حکاکی بر روی سنگ قبر تنها با استفاده از ابزار حکاکی و قلم زنی اولیه همچون چکش یا تیشه انجام می‌گرفت (البته این روش منسوخ نشده و حکاکی با دست که هنری زیبا به شمار می‌رود با ابزاری پیشرفته‌تر انجام می‌شود)، اما هم اکنون و طی چند دهه قبل با استخراج سنگ‌های زیبا و مقاوم در طرح و رنگ و جنس متفاوت از معادن و ابداع دستگاه‌های مختلف حکاکی، تغییر آشکاری در صنعت سنگ قبر ایجاد شد و سنگ‌هایی زیبا با طرح‌های متنوع که بر اساس سلیقه خانواده متوفی انتخاب می‌شوند، تولید شده و بر روی مزار نصب می‌شوند. با توجه به آن‌چه که بیان شد در این نوشتار قصد داریم شما را با انواع شیوه‌های حکاکی بر روی سنگ قبر آشنا سازیم.

انواع روش‌های حکاکی روی سنگ قبر (سنگ مزار)

حکاکی به روش سنتی

حکاکی بر روی سنگ قبر به شیوه‌ی سنتی مهارت منحصر به فردی است که باعث خلق اثری بسیار زیبا و مجلل می‌گردد. در این روش شخص متخصص با استفاده از ابزار قلم زنی تصویر و نقش و نگاری که خانواده متوفی برای حک شدن بر روی سنگ مزار مشخص کرده‌اند را از آن‌ها دریافت نموده و بر اساس آن با چکش و ابزار مخصوص نظیر فرز الماس و انواع قلم شروع به قلم زنی و حکاکی می‌کند. در این روش حکاکی به شکل کاملا عمقی انجام می‌گیرد و پروسه آن به دلیل این‌که کار دستی می‌باشد و ظرافت و دقت بسیاری را طلب می‌کند، زمان بر می‌باشد و هزینه‌ی پرداخت شده برای این کار که هنری ستودنی است، بالاتر خواهد بود.
اگر چه سفارشی و دست ساز بودن سنگ مزار در این شیوه از مزایای این روش به شمار می‌روند اما صرف زمان و هزینه بیشتر و همچنین زیاد بودن مقدار مواد دور ریختنی را می‌توان از معایب این نوع حکاکی روی سنگ قبر دانست.

حکاکی به روش سنتی

حکاکی روی سنگ قبر به روش سندبلاست

به کار گیری شیوه سندبلاست برای حکاکی طرح و نوشته بر روی سنگ مزار از متداول‌ترین شیوه‌ها می‌باشد. در این روش طرح انتخاب شده توسط خانواده متوفی برای سنگ قبر با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی و پرینتر بر روی کاغذی مخصوص همانند کاغذ شبرنگ که از ضخامت کافی برخوردار است، چاپ می‌شود.

سپس کاغذ به دقت بر روی سنگ قبر چسبانده می‌شود و خطوط طرح مورد نظر با ظرافت و توسط دستگاهی مخصوص کنده می‌شوند تا طرح مشخص شود، سپس با استفاده از دستگاه سند بلاست (دستگاهی است که با استفاده از هوای فشرده شده ذرات بسیار ریز شن و ماسه را از طریق یک نازل بر روی سنگ شلیک می‌کند)، آن قسمت از سنگ که مشخص شده فرسایش پیدا کرده و طرح بر روی سنگ مورد نظر حک می‌گردد. هر چه مدت زمان شلیک ماسه به سطح سنگ بیشتر باشد برش عمیق‌تری ایجاد می‌گردد. این روش برای طرح‌هایی با جزئیات بیشتر مناسب‌تر است چرا که در این روش خطای انسان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
شما می‌توانید برای سفارش سنگ قبر مورد نظر با طرح و نوشته خاص با ما تماس بگیرید.

حکاکی روی سنگ قبر به روش سند پلاست

حکاکی لیزری روی سنگ قبر مزار

با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌هایی ابداع شدند که با استفاده از لیزر طرح، نوشته و تصویر را به شکلی کاملا دقیق بر روی سنگ قبر که ممکن است سنگ گرانیت، مرمر، مرمریت یا هر نوع سنگ مناسب دیگر باشد، حک می‌کنند. در واقع با به کار گیری این روش تصویر (چهره یا هر نوع تصویر دیگر) و نوشته مورد نظر هر چقدر که پیچیده بوده و از ظرافت و جزئیات بالاتری برخوردار باشد قابلیت حک شدن بر روی سنگ را دارد.

شیوه کار دستگاه لیزری به این شکل است که نخست اسکنی از طرح مورد نظر برای سنگ قبر متوفی گرفته می‌شود بعد از آن طرح مورد نظر در نرم افزار دو بعدی اجرا می‌گردد و در آخر و پس از انجام کارهای مختلف بر روی آن به واسطه نرم افزار روی سنگ قبر حک می‌گردد. در این نوع حکاکی سنگ قبر، عمق ایجاد شده بر روی سنگ حداکثر یک میلیمتر است.
از مزایای حکاکی با استفاده از دستگاه لیزر می‌توان به هزینه مناسب، ظرافت و دقت زیاد، حک در اعماق مختلف، حکاکی آسان اشاره نمود.
و در آخر مفتخر هستیم که برای ایجاد یادبود و سنگ قبر برای عزیزانتان به ما اعتماد نموده‌اید. شما می‌توانید طرح و سنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و ادامه کار را با خیالی آسوده به مجموعه ما بسپارید.

منبع:http://www.laserswan.net/laser-articles/articles/stone-engraving.html

نوشته قبلی

دیدگاه‌

ثمین

چه جالب
اولین بار بود حکاکی روی سنگ قبر رو دیدم فکر نمی کردم 3روش وجود داشته باشه برای حکاکی بر روی سنگ قبر از روش های دیگه ام فیلم بزارید.ممنون

admin

سلام
ممنونم از مطالعه مقاله حکاکی روی سنگ قبر.روش های دیگر حکاکی بر روی سنگ قبر با استفاده از ابزار های خاص خودش می باشد که فیلمبرداری از آن ها بسیار سخت می باشد اما بنده در تلاش خواهم بود فیلم دیگری آپلود کنم.

ارتام

سلام
جالب بود حکاکی روی سنگ قبر. من نمیدونستم چقد علم پیشرفته کرده ۳ نوع روش حکاکی روی سنگ قبر وجود داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.